Cookie Consent

duminică, aprilie 5

6+1 ponturi de Abecedar

  1. In AutoCAD poti folosi tasta Space in loc de Enter in timpul lucrului
  2. Shift + Selectie deselecteaza obiecte selectate
  3. Backgroundul (fundalul) se schimba din: Options -> Display -> Colors -> Color (! la "Context" se alege "2D model space" si la "Interface Element" se alege "Uniform background")
  4. F8 activeaza/dezactiveaza ORTO,
    F3 activeaza/dezactiveaza OSNAP
  5. Dubu Click pe rotita de la mouse (Scroll wheel) este Zoom Extents (adica "zoom pe toate elementele desenului")
  6. Shift+Space+Select selecteaza pe rand obiecte suprapuse. In versiunile noi se poate activa o fereastra separata in care apar toate obiectele suprapuse in momentul in care se face selectia (cu Click pe un obiect) - aceasta fereastra se activeaza/dezactiveaza cu Ctrl+W.
+

7. F1... este HELP

 Nota: Acest articol a fost publicat in Martie 2009 si actualizat in Aprilie 2020.



Citeste articolul...

sâmbătă, martie 10

Standarde de lucru in AutoCAD - partea I (concept)

dws-iconAcesta este primul dintr-o serie de articole dedicate standardelor de lucru in AutoCAD. Voi incerca sa lamuresc pe parcursul acestora la ce ma refer prin sintagma "Standard de lucru in AutoCAD" (partea I - concept), ce trebuie sa contina un standard (partea II - continut), cum se concepe si implementeaza un standard de lucru (partea III - redactare si implementare). Ultima parte (Cum sa-ti faci propriul standard de lucru in AutoCAD) contine un ghid pentru utilizatorul obisnuit privind definirea unui standard de lucru "pentru acasa". De ce? Pentru ca, castigi timp! (MULT)

1. Ce inseamna "Standard de lucru" in AutoCAD?

Un standard inseamna in general o colectie de reguli (norme) ce reglementeaza calitatea, caracteristicile, forma etc. unui produs respectiv documentul in care sunt consemnate acestea (DEX). In AutoCAD inseamna acelasi lucrul doar ca "produsul" este reprezentat de desene/ planuri/proiecte si regulile (normele) privesc reprezentarea grafica, utilizarea programului, stocarea si accesarea fisierelor si multe altele.

Concret, un Standard de lucru in AutoCAD (la care ma voi referi de acum incolo ca SLA) cuprinde o parte scrisa in care sunt descrise regulile de reprezenatare si lucru cu programul (voi detalia ulterior) si o serie de fisiere de uz intern ce vor fi folosite in cadrul respectivului standard (ex.: fisiere *.ctb pentru plot, fisiere sablon *.dwt, etc).

Dimesiunea si continutul unui SLA sunt doua concepte extrem de flexibile. Acestea depind evident de tipul si dimensiunea organizatiei in care sunt utilizate. Astfel, un liber profesionist va avea nevoie de un fisier sablon (.dwt) ale carui puteri deosebite le voi descrie in partea IV si cateva conventii de reprezentare (care in cele mai multe cazuri nu necesita redactarea separata). In cazul unui birou de proiectare, in cadrul caruia lucreaza o serie de specialisti si eventual operatori, SLA va fi mai complex, de preferinta redactat si va contine normele de reprezentare, elementele specifice de personalizare, instrumentele de productivitate interne (meniu, workspace, lisp, script, VBA) precum si regulile de denumire a fisierelor si directoarelor. Evident va contine si fisierele ACAD necesare punerii in practica (dwt, ctb, lin etc) precum si librarii de obiecte (block-uri).

Ca orice standard si SLA se afla sub presiune constanta atat din partea utilizatorilor cat si din partea celor care il concep. Astfel cu cat este mai stufos cu atat devine mai greu de utilizat si cu cat este mai succint cu atat va naste mai multe intrebari si neclaritati. Asadar un bun manager va trebui sa gaseasca echilibrul intre usurinta in utilizare si cantitatea de informatie absolut necesara bunei practici in cadrul organizatiei. Putem spune ca SLA este de fapt un proces nu o colectie de documente pentru ca de fapt incepe cu stabilirea primei reguli si se dezvolta/adapteaza continuu pe parcursul utilizarii.

2. De ce sa dezvolt si sa implementez un SLA?

Sunt aproape sigur ca oricine a fost implicat in lucrul cu AutoCAD pentru mai mult timp stie deja zeci de raspunsuri. Cel mai probabil s-a confruntat de nenumarate ori cu desene in care a pierdut mai mult timp cu operatiuni de standardizare (distributia obiectelor pe layere, controlul proprietatilor, stilurile de cotare si text etc) decat cu lucrul efectiv si valoarea adaugata respectivului desen.
Ce face de fapt un standard este sa scuteasca tot acest timp, fie ca vorbim despre desene incepute de la zero fie ca vorbim despre continuarea/corectarea/completarea unor proiecte aflate in desfasurare. De fapt e o problema simpla de organizare. Este evident ca voi gasi mai repede o carte intr-o biblioteca ordonata decat intr-un morman de carti aruncate pe jos. Este la fel de evident ca voi gati mai repede un anumit fel de mancare daca am toate ingredientele pregatite si asezate in recipiente decat daca trebuie sa ma apuc sa toc/tai/portionez pe fiecare in parte. Daca acasa nu este intotdeauna posibil in AutoCAD este, trebuie doar sa acord putin timp problemei, timp ce se va amortiza inzecit pe parcurs.

Astfel ajungem la principalele motive pentru care merita sa dezvolt si sa implementez un SLA: EFICIENTA si CALITATEA. Un standard de lucru nu face decat sa scada timpul si sa mareasca calitatea proiectelor... si cine nu are nevoie de asa ceva? Fie ca utilizezi AutoCAD-ul acasa pentru proiecte personale fie ca esti CAD Manager intr-un birou cu 80 de utilizatori, conceperea si implementarea unor elemente standardizate in procesul de lucru nu poate decat sa reprezinte un beneficiu. Evident cantitatea de resurse necesara va fi direct proportionala cu complexitatea si frecventa proiectelor insa atat timp cat exista cat de putina rutina in lucrul tau de zi cu zi standardizarea te va ajuta sa devii mai eficient si mai precis.

3. Beneficii si riscuri ale SLA

Discutia despre beneficii a fost deja purtata mai sus, cuvintele cheie sunt: mai repede si mai bine. Riscurile implementarii unui SLA tin mai degraba de greseli de conceptie si implementare.
Voi trece in revista doar doua pe care le consider importante urmand sa detaliez in parea III a seriei de articole dedicate. Astfel probabil principalul risc este supra-standardizarea. Practic in incercarea de a ordona excesiv ordinea ta devine ineficienta in utilizare. Cu cat un standard de lucru este mai stufos cu atat va fi mai neprietenos si mai greu de invatat si de pus in practica. De fapt aici intervine echilibrul despre care vorbeam mai devreme intre cantitatea de informatie necesara si usurinta in utilizare.

Cel de-al doilea risc despre care voi scrie este dificultatea de adaptare la nou (versiune noua a programului, tipuri noi de proiecte etc.). Este o problema de flexibilitate a standardului, cu cat este mai specific cu atat risca sa devina mai greu de adaptat la schimbare. Evident un standard bun este un standard flexibil conceput astfel incat sa poata fi usor actualizat in cazul upgrade-ului software/harware, schimbarii arhitecturii retelei, marirea sau miscorarea numarului de utiliaztori si pe cat posibil aparitia de tipuri noi de proiecte respectiv suspendarea unui anumit tip de activitati.

In concluzie un SLA bun este un standard ce contine informatie esentiala lucrului intr-o forma usor de inteles, aplicat si adaptat eventualeleor schimbari. Beneficiile folosirii si a unui simplu fisier sablon (template) ce contine layerele, stilurile de cotare, stilurile de text si eventual cartusele de fiecare data cand incepem un desen nou sunt incomparabile cu timpul efectiv petrecut cu intocmirea acestuia!

Acestea fiind zise (in cazul de fata scrise), voi incheia aici prima parte si voi continua in partea II cu continutul unui Standard de lucru in AutoCAD.

Spor la lucru!
Citeste articolul...

miercuri, iulie 22

AutoCAD-ul si profesia

undecided_webAm hotarat sa scriu postarea aceasta dupa ce am observat,  ieri, ca pe site-urile de joburi posturile de operator CAD au peste 700 de aplicanti si posturile de inginer/arhitect de zece ori mai putini. Evident cifrele pe care le-am vazut sunt afectate de perioada anului (iulie) si de situatia economica particulara (criza economica, criza locurilor de munca, somaj in crestere etc.) dar chiar si asa discrepanta e prea mare.
Nu ma pot abtine sa ma intreb: oare cei 600 care aplica la operator si nu la inginer/arhitect stiu doar AutoCAD?
si oare e bine?
Raspunsul vine mai jos intr-o postare despre Autocad ca mijloc pentru atingerea unui scop si despre importanta urmaririi profesiei inaintea uneltelor folosite de profesia respectiva.
Ce as sfatui pe cineva care e acum la liceu si e pasionat de calculator si Autocad?
l-as sfatui sa-si aleaga domeniul in care vrea sa lucreze cu Autocad-ul si sa se pregateasca pentru el. Daca stie si Autocad e foarte bine dar nu va fi nici pe departe suficient. Mai mult decat atat, in timp, sa stii Autocad se poate transforma din avantaj in handicap daca ramane DOAR Autocad.
Sa presupunem ca esti la liceu sau l-ai terminat si iti place sa lucrezi in AutoCAD, ai vrea sa-l inveti si mai bine si te gandesti sa dai la o facultate unde sa-l folosesti. Fie ca e Politehnica, Constructii sau Arhitectura crede-ma pe cuvant e muuult mai important sa faci tot ce poti pentru a intra la facultate, a termina cat mai bine si a deveni apoi cat mai bun in meseria respectiva decat sa inveti cat mai bine Autocad.  Pentru Autocad o sa ai tot timpul si dupa ce intri, Autocad-ul de baza se poate invata in cateva luni si dupa inca 1-2 ani de lucru, in timpul facultatii, pe proiecte concrete, inveti mai mult decat suficient ca sa-ti duci la bun sfarsit desenele de zi cu zi... mai greu e SA AI PROIECTE SI DUPA CE TERMINI! si asta ar trebui sa fie grija ta principala.
Chiar si ca meserie de sine statatoare operarea Autocad sau CAD Management-ul necesita cunostinte tehnice din domeniul in care lucrezi. Cei mai apreciati operatori si CAD Manageri sunt cei care cunosc cel mai bine domeniul in sine nu doar Autocad-ul tocmai pentru ca daca beneficiezi de training-ul potrivit poti deveni foarte eficient in AutoCAD mult mai repede decat inveti sa... proiectezi autostrazi sa zicem.
Nimic nu te impiedica ca odata terminata scoala sa devii operator CAD sau Manager CAD dar in primul rand trebuie sa fi sigur ca esti cu studiile cat de departe a fost posibil.
E important sa intelegi felul in care deciziile tale de acum iti influenteaza viitorul si e mai bine sa alegi corect acum decat peste zece ani. Daca acum gresesti mai devreme sau mai tarziu va trebui sa alegi din nou  si va deveni din ce in ce mai greu.
Revenind la subiect concluzia ar fi urmatoarea:
AutoCAD-ul e ca un bisturiu... oricine il poate tine in mana si poate invata sa-l foloseseasca, cu ceva documentare ,dar asta nu il face doctor si nici nu ii va permite vreodata sa faca operatii, asa ca daca iti place sa lucrezi cu bisturiul doreste-ti in primul rand sa fii doctor, apoi opteaza pentru chirurgie si abia dupa aceea are sens sa devii un maestru al bisturiului. Pana atunci e ok sa te joci cu el dar nu il confunda cu profesia.
Spor la invatat :)
Citeste articolul...

luni, iulie 20

Design Review 2010 – DWF, DWG, PDF etc

design_review_2010_web Design Review 2010 este un soft Autodesk gratuit si reprezinta o alternativa oferita celor care au nevoie sa deshida/corecteze/printeze proiecte create in AutoCAD fara a cumpara programul. Alaturi de DWG TrueView 2010, Design Review 2010 este gandit ca un program care sa ajute colaborarea intre cei implicati intr-un proiect (beneficiar, proiectant, executant, consultanti tehnici etc) chiar daca acestia nu detin licente AutoCAD.
Sa vedem pe scurt: cui foloseste? cum arata? si ce face? 
Design Review 2010 este de fapt cea mai recenta versiune a vechiului DWF Viewer. Asa cum spune si numele initial este un soft pentru deschis DWF-uri. In afara de deshis se mai pot adauga diferite note si printa respectivele planuri.
DWF (DesignWebFormat) este un fel de concurenta a PDFului. Un format in care se pot publica desenele ACAD si care poate fi deshis si manipulat fara a avea AutoCAD instalat. DWF-urile pot fi 2D si/sau 3D si contin un minim de informatii necesar intelegerii desenului.
Teoretic lucrurile ar functiona cam asa: proiectantul care are licenta AutoCAD face o propunere de proiect pe care o salveaza ca DWF si o trimite clientului sa o vada. Clientul care nu are AutoCAD (si nici copii care sa pirateze) descarca gratuit de la AutoDesk noul DR(DesignReview) 2010  si cu el deschide DWF-ul primit de la proiectant. Folosind instrumentele de adnotare ale programului face cateva modificari si note pe plan dupa care il trimite inapoi. La fel se intampla apoi de fiecare data cand planul respectiv trebuie sa ajunga la cineva care nu are AutoCAD dar care trebuie sa intervina sau sa corecteze diferite elemente ale proiectului. Chiar si cand vine vorba de printare daca cei implicati aleg sa printeze la un centru de copiere fara licenta AutoCAD ei pot face asta folosind noul DR2010.
Buuuun, asta e teoria! Ce se intampla in realitate? Greu de spus, in Romania cred ca cu totul altceva pentru ca se pirateaza la greu si pentru ca PDF-ul e muuult mai popular decat DWF-ul asa ca daca vrei sa-i trimiti cuiva, care nu are AutoCAD, un plan pentru revizuire foarte probabil o sa trimiti un PDF si o sa trimita inapoi PDF-ul mazgalit si apoi scanat.
Dar sa revenim la subiect si anume: Design Review 2010.
dr2010home_webInterfata: Ultima versiune DR introduce o combinatie intre  interfata tip Ribbon si ToolPalettes alaturandu-se astfel celorlalte produse lansate de Autodesk in ultimii doi ani. E foarte bine venita pentru ca ofera acces usor la aproape toate instrumentele programului, de altfel nu prea multe. Dezavantaje: poate ajunge sa ocupe 2/3 din ecran si la prima vedere pare cam confuza combinatia intre ribbon, toolbars si toolpalets inghesuite toate pe ecran.
Formate: Asa cum am spus formatul pentru care a fost facut este DWF dar incepand cu aceasta versiune DR poate deshide si PDF si DWG (DWG doar cu TrueView instalat si nu deshide chiar DWG ci face o conversie a acestuia in DWF)
Printare: DR ofera cam toate facilitatile de printare uzuale si chiar una in plus avand o optiune de printare a desenului pe mai multe pagini mai mici. Practic daca vreau sa printez un A1 pe opt foi A4 DR face toata aranjarea fara a mai fi nevoie sa fac eu layout-uri separate sau alte artificii.
dr2010mm_web Adnotare: Odata deschis desenul in DR poti sa mazgalesti peste el cum vrei… sageti, norisori, texte, linii, mesaje si orice iti trece prin cap. Dezavantaje: cred ca e mult mai simplu cu markerul pe hartie. Avantaje: pe hartie nu ai UNDO si DELETE
dr2010tools_web 2D/3D: DR se descurca la fel de bine cu DWF-uri 2D si 3D. Are toate instrumentele de navigare necesare, poate interpreta “saved VIEWS”, poate face sectiuni si are diferite tipuri de vizualizare a modelului (shaded, whireframe etc).
Diverse: DR recunoaste: layere, proprietati ale obiectelor, dimensiuni (are propriile instrumente de masurare inclusiv pentru suprafete), sheet sets, layouts
DR poate deshide PDFuri si le poate combina intr-un singur document.
DR poate deschide DWG si DXF daca e instalat impreuna cu DWG True View. In realitate converteste respectivele fisiere in DWF-uri si deschide rezultatul… dar tot e ceva.
Si cu asta gata. Pentru cineva care a folosit foarte rar  formatul DWF cred ca m-am descurcat destul de bine :)
In sectiunea de Download avem un link direct catre pagina AutoDesk de unde se descarca gratuit Design Review 2010.
Citeste articolul...

marți, iulie 14

Buna practica in AutoCAD

Afara ba sunt 35 de grade si umezeala ca la tropice, ba ploua cu nemiluita cu tunete si fulgere. E aproape imposibil sa treci peste zi fara cofeina si cheful de munca lipseste cu desavarsire. Moment bun sa mai scriu ceva pe blog. Oarecum ironic subiectul este "Buna practica in AutoCAD" (asta doar pentru ca aveam pregatita postarea de mai demult si o sa termin repede ca sa ma intorc la stat degeaba).
Buna practica in lucrul cu AutoCAD e un concept destul de tulbure. In mare cam toti utilizatorii care au trecut de la incepator la mediu sunt convinsi ca sunt deja avansati si buna practica se confunda cu modul lor de lucru. De aici reticenta la standarde (cu exceptia celor auto-impuse) si convingerea ca altfel nu se poate sau nu e bine.
Daca te regasesti in categoria de mai sus postarea aceasta nu este pentru tine pentru ca stiu ca tu deja lucrezi perfect. Daca insa nu esti convins ca lucrezi perfect si in general esti curios sa vezi si cum fac altii iata mai jos cateva directii de "buna practica" pe care le-am invatat/citit/descoperit in anii de lucru:
Nimic nu e obligatoriu ci mai degraba, sub deviza:
Ar fi bine sa...
  • incepem orice desen nou in mod metric adica cu acadiso.dwt (pentru RO – aici detalii)
  • folosim cote asociative
  • modificam stilul de cotare din "Use overall scale of:" (Modifiy Dimension Style - Fit) aceasta scaleaza proportional toate elementele cotei fara a mai fi nevoie sa le modificam noi pe fiecare in parte
  • folosim un stil de text separat pentru cote cu Height=0 in Text Style pentru ca asa cota va folosi inaltimea de text din proprietatile cotei nu din stilul de text
  • folosim dim prefix, dim suffix si formulele <>, \P si \X pentru a adauga text inainte dupa sau sub textul initial al cotei (vezi aici detalii)
  • nu explodam cotele
  • nu modificam dimensiunea aratata de cote din Properties – TextOverride
  • folosim SingleLineText - TEXT (DTEXT) pentru texte pe o linie si MultiLineText - MTEXT pentru texte pe mai multe linii
  • folsim superscript si unicode pentru diferite simboluri in text, numere la putere, fractii, grade etc. (nu combinatii de linii, cercuri, text, numere mici si mari etc.)
  • folosim doar daca e absolut necesar alt tip de Justify la TEXT decat cel prestabilit (Left)
  • folosim doar daca e absolut necesar alt Width factor la TEXT decat cel prestabilit (1)
  • folosim inaltimi de text numere naturale si daca se poate cat mai aproape de standarde
  • folosim pe cat posibil fonturi native autocad *.shx (macar pana inainte de plotare)
  • nu explodam texte MTEXT
  • folosim in 99.9% din cazuri hasuri asociative
  • nu explodam hasuri mai ales daca sunt pe suprafete mari
  • cream blockuri pe Layerul 0 din obiecte cu Color-ByBlock si Linetype-ByBlock
  • folosim pe cat posibil polylinii in loc de linii
  • desenam pe cat posibil cu Color-ByLayer si Linetype-ByLayer (mai bine mai multe layere decat mai putine)
  • desenam 1:1 in milimetri sau 1:1 in metri (metri pentru planurile de mari dimensiuni - urbanism, edilitare, drumuri, cadastru etc)
  • plotam din layout - paper space (uite aici o metoda simpla si rapida)
  • desenam in layout - paper space elementele ce tin doar de plotare (ex: cartus, chenar)
Recomandari generale:
  • pastrarea unui stil consistent si unitar de reprezentare in desene (STANDARDIZARE) – arata mai bine, se verifica mai usor, se castiga timp
  • salvarea DWG-urilor ca versiune mai veche (ex:2004)
    daca nu contin elemente aparute in versiunile noi (ex:dynamic blocks) – pentru ca nu se stie unde o sa ajunga si cand ai nevoie sa-l deshizi pe alt calculator
Cam atat mi-am adus aminte acum. Cele de mai sus nu sunt inventia mea ci mi-au fost si mie sugerate/impuse/ recomandate de sefi/clienti, si/sau le-am citit la randul meu in carti/forumuri/bloguri/standarde. Despre o parte din ele am mai scris pe blog si despre o parte voi scrie de acum incolo asa ca daca cele de mai sus ti se par pertinente si nu ai inteles mai nimic din fraza pe care o citesti chiar acum urmareste in continuare agoracad.blogspot.com
Multumesc si toropeala placuta :)
Citeste articolul...